Питанням роботи господарського комплексу міста за І півріччя 2014 року була присвячена прес-конференція, яка відбулась 21 жовтня в приміщенні Центру надання адміністративних послуг міської ради. В заході взяли участь: заступник міського голови Наталя Власюк, начальник управління економічного розвитку Алла Омельчук, начальник відділу торгівлі та підприємницької діяльності Роман Гнатенко, начальник відділу економіки, транспорту та зв’язку Ірина Курінна та керівник Центру надання адміністративних послуг Олена Чернега.
На електронну адресу управління, від часу розміщення оголошення про прес-конференцію, надійшло близько двадцяти питань від небайдужих містян щодо економічного стану міста, ціноутворення, тарифів тощо. Не менше питань встигли поставити і журналісти, яких цікавило, як в місті захищаються права споживачів, оплата підприємцями податку на землю, рівень заробітної плати в місті, ін..
За звітній період, як підкреслила начальник управління економічного розвитку Алла Омельчук, зафіксовано значне зростання виробництва за рахунок Котовського винзаводу, де об’єми виготовлення та реалізації продукції збільшились в п’ять разів. Майже на 8% збільшились об’єми виробництва Котовською друкарнею. Не досягли рівня минулого року Котовський хлібозавод, меблева фабрика та горілчаний завод «Кристал», який на сьогодення поки не працює.
Хліб є, але не до пісень.
Відповідаючи на питання щодо зростання ціни на хліб, який виробляється Котовським хлібозаводом, Алла Омельчук зазначила, що наш хлібозавод є складовою холдингу «Золотий врожай», що дає можливість оптимізувати виробництво хлібобулочних виробів та знизити собівартість продукції. Втім, з 25 вересня поточного року хлібозавод був вимушений змінити ціну на хліб масового споживання вагою 800 грамів з 4 грн.90 коп. до 5 грн. Це пов’язано з тим, що була прийнята постанова Кабміну щодо використання борошна з державних фондів, за якою відпускається борошно за «пільговими» цінами тільки тим виробництвам, які випускають хліб масового вжитку за спрощеною рецептурою. В основі ж хлібу нашого заводу лежить покращена рецептура з додаванням рослинної олії та цукру. Аби уникнути перебоїв з виробництвом хлібу, керівництво заводу було вимушено вишукувати можливість придбання борошна у комерційних структур. Для порівняння: вартість однієї тони борошна вищого ґатунку в державних структурах складає 3100 грн., в комерційних – 3950 грн.
Сьогодні на ринку хліба в Котовську є певна конкуренція, отже споживач може придбати хлібобулочні вироби, які виготовляються в Хмельницькому та Ананьєві. Ще два роки тому хмельницький хліб, через його великий асортимент та доступну ціну навіть призвів до втрат близько 1 тонни продукції нашого хлібозаводу. Деякі магазини зменшили обсяги реалізації котовського хлібу. Сьогодні ситуація складається на користь місцевого виробника, адже наш хліб та хлібобулочні вироби відповідають всім вимогам за якістю, асортиментом, ціною та задовольняють найприскіпливішого споживача.
Характеризуючи ситуацію з меблевою фабрикою, Алла Омельчук зазначила, що сьогодні це підприємство продовжує шукати ринки збуту своєї продукції. На фабриці модернізоване виробництво, працює цех по виготовленню меблів за індивідуальними замовленнями. Фабрика має сучасне устаткування європейського рівня з виготовлення пружин для м’яких меблів тощо. В кожній області працюють магазини, де широко представлена продукція нашої фабрики під торговою маркою «Юг-мебель». Втім, велику конкуренцію фабриці складають малі виробництва, де собівартість продукції нижча, і, відповідно, нижча ціна меблів.
Працювати легально має бути вигідно.
Начальник управління економічного розвитку міської ради повідомила, що за перше півріччя було проведено сім засідань робочої групи з легалізації, куди входять представники Пенсійного фонду, податкової, управління праці, управління економіки, ін.. Здійснено 38 перевірок та виявлено 10 порушень. Після втручання робочої групи роботодавці уклали трудові угоди з працівниками.
За звітний період створено 191 робоче місце, з яких майже 97 відсотків за рахунок малого та середнього бізнесу. Ця цифра складається з реєстрації десяти нових малих підприємств та сімдесяти восьми фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності. Окрім цього, за інформацією Центру зайнятості, було укладено 97 договорів з найманими працівниками.
В першому півріччі спостерігалась незначна тенденція по закриттю суб’єктів господарювання, - зазначив начальник відділу торгівлі та підприємницької діяльності Роман Гнатенко. Станом на перше півріччя на обліку перебувало 2299 суб’єктів господарювання. За цей період кількість суб’єктів скоротилась лише на один відсоток.
Чи є в місті фірмова торгівля та продукція від виробника на міському ринку?
За словами начальника відділу торгівлі та підприємницької діяльності в м’ясному корпусі КП «Котовський міський ринок» є близько п’ятдесяти торгових місць. Мешканці міста мають змогу там придбати продукцію не тільки у підприємців, які на постійній основі займаються реалізацією м’яса, а й у громадян, які самі вирощують худобу. Жодних обмежень в цьому питанні не існує. В середньому, в неділю продаж м’яса в корпусі здійснюють близько 46 осіб і, як правило, з них близько 5-6 осіб – це продавці, що реалізовують м'ясо тварин, яких самі вигодували.
Що ж до фірмової торгівлі, так в Котовську є кілька магазинів, серед яких «Тростянецьк - м’ясо» та магазин Котовської меблевої фабрики.
Податок за землю мають сплачувати усі.
Заступник міського голови Наталя Власюк поінформувала, що за 2013 рік до міського бюджету поступило понад 7 млн. грн.. від податку за землю. За перше півріччя цього року план виконано на 122%, і до бюджету надійшло 3 млн. 878 тис. грн.. З початку року заборгованість скоротилась майже на 16 %. Було проведено вісім засідань комісії з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати земельного податку та з питань визначення порядку відшкодування збитків за тимчасове зайняття земельних ділянок. В роботі комісії беруть участь представники податкової, прокуратури, управління архітектури, депутатського корпусу ін.. За півроку члени комісії, так би мовити, поспілкувались зі 111 суб’єктами господарювання, що значно прискорило процес оформлення підприємцями проектів відведення землі та укладання договорів оренди.
Ставка земельного податку в Котовську на сьогодення становить 3%, однак органи місцевого самоврядування мають можливість збільшувати її до 10%. На даний час договір резервування та договір оренди мають однакову ставку. Якщо ж підприємці затягують з оформленням договорів оренди, обмежуючись тільки договором резервування, ми можемо підвищувати ставку податку з метою стимулювати їх до скорішого оформлення оренди та впорядкування земельних відносин у відповідності до чинного законодавства.
Вищезазначена комісія підрахувала збитки на суму 4,6 млн. грн..за несплату, або неповну сплату за користування земельними ділянками. До міжрайонної прокуратури направлено 8 листів, аби вона від імені органів місцевого самоврядування виступила з позовами у суді щодо стягнення коштів зі злісних боржників за землю. Серед тих, хто найбільше заборгував, підприємець Новаковський, який викупив Котовський м’ясокомбінат та має борг за землю 1,3 млн. грн.., ТОВ «Прайс Девелопмент», що викупило цукровий завод має борг у 2,5 млн. грн., ТОВ «Світанок» винне 600 тис. грн.., ПП «Рада» - 200 тис. грн..
На питання, чи є перспектива поповнити цими коштами міський бюджет Наталя Власюк висловила сподівання, що більшу частку, але таки вдасться повернути до міської скарбниці.
Контроль за якістю сільгосппродукції на ринку та захист прав споживачів.
З метою дотримання ветеринарно-санітарних норм на нашому ринку працює ветлабораторія, яка проводить експертизу продуктів тваринного та рослинного походження – повідомив начальник відділу торгівлі та підприємницької діяльності Роман Гнатенко. Станом на сьогодення лабораторією здійснено понад 32 тисяч проб. До 35 осіб вжито санкції за неякісну продукцію, і близько 100 кг. такої продукції не допущено до продажу. Споживач, якщо він має сумнів щодо якості продукції, має право вимагати від продавця висновки-ветеринарно-санітарної експертизи.
Захистом прав споживачів у нас займається Інспекція з захисту прав споживачів, яка представлена на обласному рівні. В Котовську, нажаль, немає її представників, тому саме відділ торгівлі та підприємницької діяльності надає консультативну допомогу тим споживачам, права яких порушено. Контактні дані Інспекції з захисту прав споживачів є в адміністраціях всіх міських ринків.
Котовськ в очікуванні інвесторів.
В першому півріччі поточного року в місто було вкладено 7,7 млн. грн.. капітальних інвестицій. В тому числі за рахунок власних коштів підприємств понад 3 млн. грн.., кошти міського бюджету – понад 1 млн., та понад 3,6 млн. грн. – з інших джерел. Так, кошти міського бюджету, понад 1 млн. грн. було спрямовано на реконструкцію системи опалення в закладах освіти, оновлення обладнання в КВЕП «Котовськтеплокомуненерго» та КВЕП «Котовськводоканал» і, частково, на ремонт доріг – зазначила начальник управління економічного розвитку Алла Омельчук.
Аби залучити в Котовськ інвестиції, управління економічного розвитку розробило інвестиційний паспорт міста та поширило його в Інтернет мережі.
Наразі місто бере участь у транскордонному співробітництві, а саме в реалізації проекту «Чисте довкілля для нашого майбутнього», в рамках якого в місті висаджено 3 тис. дерев, придбано євро контейнери для збирання ТПВ. За умов покращення економічної ситуації в державі ми маємо сподівання, що буде побудовано завод з переробки сільськогосподарської продукції, зокрема кукурудзи, де інвесторами виступають бізнесмени з Китаю, біоетанольний завод, для будівництва якого в Котовську є всі умови. Також ми не виключаємо, що в перспективі в місті може бути збудовано завод з виробництва добрив, принаймні в цьому зацікавлені інвестори з м. Житомира. Окрім того, розглядається питання будівництва сонячної електростанції в нашому місті.
За словами Алли Омельчук, сьогодні в Котовську створено достатньо умов, аби інвестори таки прийшли в наше місто.
Ціни, тарифи, зарплати… Що вище?
Ціни та товари, зокрема, на продукти харчування, підприємці встановлюють самостійно. Разом з тим, окремі продукти мають реалізовуватися у торговій мережі з урахуванням граничних торгових надбавок. В переліку, який затверджений на рівні облдержадміністрації міститься 15 продуктів, серед яких: борошно, макарони, крупи, яловичина, свинина, м'ясо птиці, ковбаси, молоко, сир, сметана, масло вершкове, олія соняшникова, яйця курячі, цукор-пісок. Все це має бути вітчизняного виробництва. Граничні надбавки коливаються від 10 до 15 відсотків від оптової ціни.
Державною інспекцією з контролю за цінами, яка періодично робить перевірки в нашому місті, порушень в цьому напрямку виявлено не було – підкреслив начальник відділу торгівлі та підприємницької діяльності Роман Гнатенко.
Органи місцевого самоврядування тримають під контролем ціни на хліб. Так, хліб масового вжитку «Петрівський», реалізується у всіх торгових точках міста за однаковою ціною – додала начальник управління економічного розвитку Алла Омельчук.
На питання щодо тарифів відповідала начальник відділу економіки, транспорту та зв’язку Ірина Курінна. За її інформацією, тарифи на водо та теплопостачання (постачальники – КВЕП «Котовськводоканал» та КВЕП «Котовськтеплокомуненерго») в нашому місті встановлюються Національною комісією відповідно до ліцензійних умов, в яких об’єм реалізованої води в населеному пункті перевищує 300 тис. куб. м, а теплової енергії - понад 20 тис. Гкал.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на обслуговування житла та прибудинкових територій, на проїзд в міському пасажирському транспорті, на ритуальні послуги та вивезення ТПВ. Доречі, тариф на житло в останнє переглядався у 2009 році, на воду - в 2011 році.
Тариф на теплопостачання вже підвищився і, на сьогодення, становить для населення 423 грн. 38 коп. за 1 Гкал, для інших споживачів - 1225 грн. 55 коп. Тариф для населення зріс на 60% в основному за рахунок зростання вартості газу.
Що ж до рівня заробітної плати, так, за словами Ірини Курінної, наше місто в області перебуває на четвертому місці. Перше місце тримає м. Южне, де середня зарплата складає 6,5 тис. грн.., потім м. Іллічівськ – 3,8 тис. грн.., та Одеса – 3 тис. 165 грн.. Середньомісячна зарплата в Котовську на рівні 3 тис. грн.. Всі дані по зарплаті визначені за перше півріччя 2014 року.
Адміністративні послуги. Нововведення.
З першого жовтня цього року через Центр надання адміністративних послуг ми надаємо послуги міграційної служби, тобто проводиться оформлення паспортів взамін пошкодженого чи втраченого, реєстрація місця проживання, або зняття з реєстрації – зазначила керівник ЦНАП Олена Чернега.
Також віднедавна через Центр можна оформити ордери на знесення аварійних та застарілих дерев, які ростуть на міських територіях.
В останній час значно збільшилась кількість відвідувачів Центру, адже збільшився і перелік послуг, які він надає. Котовський ЦНАП обслуговує мешканців міста та району і входить до п’ятірки найкрупніших в області.
З заключним словом виступила заступник міського голови Наталя Власюк, яка дала оцінку роботі господарського комплексу міста, окреслила інвестиційні перспективи Котовська та висловила сподівання, що зі зміцненням загальної економічної ситуації в державі, і наше місто зможе втілити у життя всі ті напрацювання, які сьогодні залишаються поки що у планах.
Петро Лютенко
|