Соціальний захист військовослужбовців – учасників АТО та членів їх сімей
З моменту оголошення першої хвилі часткової мобілізації Президентом - Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України, Урядом, Міністерством оборони та іншими силовими відомствами проведено роботу щодо запровадження соціальних компенсаторних механізмів, спрямованих на забезпечення проходження військової служби громадянами України в особливий період.
На законодавчому рівні урегульовано, що військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період визнана як новий окремий вид військової служби, що дозволило:
-виплачувати громадянам, призваним під час мобілізації, грошове забезпечення на рівні військовослужбовців військової служби за контрактом, а не на рівні військовослужбовців строкової служби, як передбачалося раніше;
-поширити на військовозобов’язаних, призваних на військову службу під час мобілізації, весь комплекс гарантій соціального і правового захисту, визначених чинним законодавством України.
Таким чином, військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу - статусу військовослужбовців, внаслідок чого на них розповсюджуються пільги, передбачені Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей», та іншими нормативно-правовими актами.
Час перебування громадян Українина військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. В свою чергу держава гарантує військовослужбовцям матеріальне (продовольче, речове), грошове забезпечення, охорону здоров’я та безоплатне лікування, а також забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців, які звільняються з військової служби.
Крім того, щодо осіб, які призвані на військову службу під час мобілізації, та приймають участь в антитерористичній операції держава бере на себе низку зобов’язань.
1.Збереження протягом року місця роботи, посади, середньомісячного заробітку на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності (згідно частини другої, третьої статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зі змінами внесеними Законом України від 27.03.14 №1169-VІІ та змінами до статті 119 Кодексу законів про працю України).
Слід зазначити, що з метою безумовного дотримання вимог чинного законодавства в сфері оборони, мобілізації та захисту прав громадян України, які призвані під час мобілізації постановою Верховної Ради України від 06.05.2014 №1238-VІІ «Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності та безпеки держави» на Генеральну прокуратуру України покладено доручення щодо перевірки фактів звільнення з роботи та відмови у виплаті заробітної плати громадянам, призваним на військову службу в зв’язку з мобілізацією.
2.За військовослужбовцями, які до призиву на військову службу під час мобілізації були приватними підприємцями збережено право на підприємницьку діяльність. При цьому, фізична особа-підприємець звільняється від сплати єдиного соціального внеску на особливий період. Державна реєстрація підприємницької діяльності не припиняється.
3.Пенсіонерам збережено виплату пенсій на період призову. Розмір пенсії військовослужбовцям запасу збільшується з урахуванням нових посад, військових звань та додаткової вислуги років на день їх демобілізації. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, якщо новий розмір пенсії у цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у розмірі, який вони отримували на день призову на службу у зв’язку з мобілізацією.
4.На період призову, громадян звільнено від нарахування штрафних санкцій з боку підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також у зв’язку з несвоєчасною оплатою фінансових зобов’язань (кредитів, іпотек тощо).
5.Встановлено порядок надання відпусток в особливий період.
6.Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується до вислуги років, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці (Постанова КМУ від 04.06.2014 №232).
7.Врегульовано питання щодо поновлення студентів у відповідному вищому навчальному закладі після демобілізації та продовження їх безоплатного навчання, на той термін, що залишився до кінця чергового періоду навчання (був завчасно оплачений ними до призову).
8.Врегульовано питання щодо надання статусу учасника бойових дій учасникам антитерористичної операції та визначено відповідний порядок його встановлення.
Слід зазначити, що учасники бойових дій користуються правами визначеними Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Згідно цього Закону учасникам бойових дій надаються пільги, найбільш важливими з яких є:
-безоплатне одержання лікарських засобів за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубопротезування, безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
-користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
-першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах та першочергова госпіталізація;
-виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати;
-75% знижка квартирної плати та вартості комунальних послуг; позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів;
-безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості;
-безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом;
-використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
-переважне право на залишення на роботі;
-першочергове забезпечення житловою площею. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво забезпечуються житловою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва тощо;
-інші пільги.
ТВО військового комісара Котовсько-Красноокнянського ОМВК
полковник В.Г. БАГУЗОВ
|