Форпост-Котовськ-каталог новин, статей, інформацій
Категорії розділу
Новини [1111]
Відео новини - Котовське телебачення [487]
Відео матеріали ТРК "Котовське ефірне телебачення"
Матеріали Форпосту [36]
Статті котовських авторів [243]
Благоустрій і санітарія - громадська інспекція [9]
Місцеве самоврядування міста [24]
Офіційні матеріали-міський голова [27]
Офіційні матеріали-Котовська міська рада [29]
Офіційні матеріали-виконавчий комітет міської ради [55]
Офіційні матеріали-відділи та управління міськради [366]
Котовська міська Центральна бібліотечна система [26]
Офіційні матеріали - державні органи влади в місті [693]
Котовськ сучасний [114]
Громадсько-політичне, соціально-економічне, культурне життя міста
Котовськ історичний [5]
Котовськ літературний [42]
Гурт поетів-втікачів "Кульгаве Число" [1]
Найцікавіше із Всесвітньої мережі Інтернет [43]

Меню сайту

Пошук

Свята України
Праздники Украины

Прогноз погоди

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 490

Форма входу

Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 28-Бер-2024, 18:40

Головна » Статті » Статті котовських авторів

Красою зачароване Поділля

                                              Красою зачароване Поділля

На території Поділля розміщується декілька областей України. Це край роботящих людей, чудової природи, а також тут живуть талановиті митці. Це взагалі співочий край, край української народної та сучасної пісні. Яскравим прикладом може бути й наша землячка Ганна Ткач.

Наші далекі пращури, що багато тисяч років тому переселилися з Балкан на територію українських Карпат та Поділля — це так звані трипільці. Вони освоювали цей край та поступово переселялися на південь. В нашій місцевості, на півночі Одещини, археологами в Балтському, Кодимському та Котовському районах (с.Гонората) розкопані давні поселення трипільської культури. Отже ще в давні часи південні відроги Подільської височини були заселені, хоча і рідко, поселенцями з Карпат, північного та середнього Поділля.

Пройшли роки, відбулося багато історичних подій поки наш край почав активно заселятися. В другій половині ХVІІІ ст. наша місцевість була заселена вихідцями зі Збаращини, Брацлавщини, з-під Кам’янця-Подільського та інших місцевостей Поділля та Карпат. Північ Одещини була заселена українцями та поляками до межі рік Ягорлик-Кодима. Сюди людей гнало безземелля і вони освоювали ці землі, а південніше цієї межі турки вільно дозволяли селитися тут молдованам. Велика кількість поляків поселилася в Юзефграді (Балта) та поблизу його, а потім звідси поступово розселялися в Котовський район та південніше в Красноокнянський. В Котовському районі є польські села: Затишшя, Коси-Слобідка, Любомирка, Клементєве — це були землі князя Любомирського. Більшість з них були вислані на південь Поділля  як злочинці-бунтарі, що надумали відновити польську державність та вийти зі складу Царської Росії, але повстання під проводом Тадеуша Костюшко було жорстоко придушено.

Після підписання Яського мирного договору з Туреччиною ця місцевість продовжувала заселятися різними переселенцями. Російські збіднілі офіцери отримали тут земельні наділи і привезли сюди своїх кріпаків. Катерина ІІ  дозволяла тут селитися німцям-колоністам, також на всій території дисперсно селилися євреї. Поступово з західної частини Котовського району, що за Ягорликом, люди переселялися й в східну частину району. Всі ці та інші народи розвивали наш край, а українці та молдовани багато чого запозичили один в одного для збагачення своїх культур. Все переплелось, ми збагатили один одного, бо маємо спільні генетичні балканські корені.

Природа нашого району (північно-західна частина) та південний захід Кодимщини ще називають Одеською Швейцарією, бо тут пересічена яружно-балкова земна поверхня, є гарні діброви та водойми. Наче сама природа запросила сюди вихідців з Поділля та Карпат в нашу місцевість, а єднає нас р. Дністер. Його притоки Ягорлик та Тростянець, які разом з ним несуть свої води до моря.

«Береги, вербове гілля,

І між них через Поділля,

Все біжить, біжить до моря,

Його стрімка вода».

Сьогодні ми живемо в непростий час. Це час декомунізації, багатьох змін в нашому житті. Тільки зміни в нашому світогляді призведуть до зміни назв міста Котовська та багатьох вулиць. Багато котовчан проти цього з багатьох причин, а головне — це фінансові витрати кожного з нас в результаті цього процесу. Але якщо це неминуче відбудеться, то я вважаю, що доречно було б назвати наше місто Подільськом, як з географічної точки зору, так і з історичної, бо впродовж довгого часу ми відносилися до Подільської губернії. Наше культурне коріння з Поділля.

 

Доскач В.В.

Заслужений вчитель України,

доглядач міського краєзнавчого музею,

краєзнавець

 

 

Категорія: Статті котовських авторів | Додав: Leo (07-Вер-2015)
Переглядів: 928 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright  ТГ "Форпост-Котовськ" © 2024 Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на //forpost-kotovsk.at.ua
Зробити безкоштовний сайт з uCoz